17 października 2024

Apel Podlaskiego Kuratora Oświaty – XVIII Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi.

Szanowni Państwo Dyrektorzy
szkół i placówek
w województwie podlaskim

18 października 2024 r. w całej Unii Europejskiej jest obchodzony XVIII Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi.

Handel ludźmi jest przestępstwem charakteryzującym się wielością działań i różnorodnością form wykorzystania. Istotą przestępstwa handlu ludźmi jest zniewolenie i wykorzystanie osób celu osiągnięcia korzyści. Jego ofiary doświadczają różnych form przemocy, a traumatyczne doświadczenie pozbawienia wolności i wykorzystania często skutkuje trwającymi jeszcze po jego zakończeniu urazami psychicznymi.

Ponieważ w wielu przypadkach handel ludźmi ma charakter transgraniczny, grupą szczególnie narażoną na wykorzystanie są ludzie młodzi. Otwartość świata, realnego państw Unii Europejskiej i wirtualnego, a także migracja osób z terenów objętych działaniami wojennymi na Ukrainie, generuje sytuacje, w których dzieci i młodzież stają się potencjalnymi ofiarami handlu ludźmi. Z racji wieku młodzi ludzie często nie posiadają umiejętności dostrzeżenia zagrożenia przestępstwem handlu ludźmi. Intratne propozycje pracy niezależne od posiadanych kwalifikacji, w tym zamieszczane w Internecie, mogą być werbowaniem osób m.in. do pracy przymusowej, żebractwa, zniewolenia fizycznego, kradzieży danych osobowych. Ponadto dzieci, w tym znajdujące się pod opieką dorosłych w miejscach ogólnie dostępnych, jak place zabaw czy galerie handlowe, często nie postrzegają jako zagrożenie kontaktu z osobą obcą.

W celu poprawy świadomości zagrożeń wynikających z handlu ludźmi jest realizowany „Krajowy planu działań przeciwko handlowi ludźmi”. Na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące zarówno zjawiska handlu ludźmi, jak i materiały informacyjne i edukacyjne.

Mając powyższe na uwadze, zwracam się z prośbą o podjęcie działań informacyjnych na zajęciach wychowawczych z uczniami, również przed realizacją wycieczek organizowanych przez Państwa szkoły i placówki, a także podczas spotkań z ich rodzicami. Odpowiednie potraktowanie tego zagrożenia niewątpliwie podniesie świadomość uczniów oraz ich opiekunów, a także wpłynie na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.