5 grudnia 2022

Weź udział w VIII edycji Finansoaktywnych i wyrusz z nami w misję!

Organizowany przez Ministerstwo Finansów program edukacyjny skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych i odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Cel programu

Misją programu „Finansoaktywni” jest edukacja młodzieży w temacie zarządzania finansami. Tegoroczna edycja jest realizowana pod hasłem „Budżet. Plan do działania!” Uczniowie dowiedzą się, jakie korzyści przynosi odpowiedzialne planowanie wydatków, skąd biorą się finanse państwa oraz jak wspierać swoją lokalną społeczność poprzez korzystanie z budżetu obywatelskiego.

Zdobyte umiejętności będzie można wykorzystać w praktyce! Uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie i przygotować propozycję projektu budżetu obywatelskiego o wartości do 150 tys. złotych, który mógłby zostać zrealizowany w ich najbliższym sąsiedztwie. Częścią zadania jest też promocja projektu – poprzez przygotowanie plakatu i artykułu do gazetki szkolnej. Autorzy dziesięciu najciekawszych pomysłów wezmą udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Otrzymają też nagrody rzeczowe.

Jak wziąć udział w programie?

Aby wziąć udział w programie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.finansoaktywni.pl. Do każdej szkoły zostanie dostarczohttp://www.finansoaktywni.plny zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, który zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację, materiały video, plakat edukacyjny i kartę konkursową. Liczba zestawów jest ograniczona (525 sztuk). Jednak po wyczerpaniu zapasu materiały w wersji elektronicznej będzie można pobrać ze strony www.finansoaktywni.pl.

 

Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 8 maja 2023 roku.

 

Rozstrzygnięcie konkursu

Komisja Konkursowa wybierze 10 najlepszych pomysłów budżetu obywatelskiego zgłoszonego przez uczniów z całej Polski. Zwycięzcy (maks. trzyosobowe zespoły) zostaną zaproszeni na dwudniową wycieczkę do Warszawy (14-15 czerwca 2023 r.). To wtedy, podczas uroczystego finału, uczniowie zaprezentują swoje prace i wraz z nauczycielami otrzymają nagrody.

Dodatkowych informacji o Programie udzielą

Marta Szczepańska – Ministerstwo Finansów, e-mail: marta.szczepanska@mf.gov.pl,  tel. (48-22) 694-46-61;

Magdalena Sawa – Ministerstwo Finansów, e-mail: magdalena.sawa@mf.gov.pl tel. (48-22) 694-45-59.

Emilia Potocka – e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl, tel. kom. 664 904 600.