INFORMACJA DLA ORGANIZATORÓW WYPOCZYNKU
DZIECI I MŁODZIEŻY LATO 2022
Przepisy regulujące organizację wypoczynku dzieci i młodzieży:
- ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r., poz. 1915 z późn. zm.);
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452 z późn. zm.).
W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży wprowadzone zostały zmiany w załączniku nr 6 do rozporządzenia, tj. „Karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku”.
Każdy organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty.
Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza on-line na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki http://wypoczynek.mein.gov.pl.
Podpisany wydruk wypełnionego formularza elektronicznego zamieszczonego w bazie wypoczynku należy przesłać do Kuratorium Oświaty w Białymstoku (decyduje data stempla pocztowego) lub dostarczyć osobiście.
Zachęcamy do skorzystania z możliwości uwierzytelnienie formularza elektronicznego (podpis elektroniczny) przy użyciu mechanizmów określonych w art. 20a ust. 1 albo 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2019 r. poz. 700), a także podpisywanie zgłoszeń wypoczynku „potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP”. W tym przypadku niepotrzebne jest składanie wersji papierowej zgłoszenia, co w znacznym stopniu usprawni i przyspieszy umieszczanie wypoczynków w bazie oraz przyczyni się do ochrony środowiska.
profil zaufany można uzyskać tutaj https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage
Zgłoszenia dokonuje się:
– najpóźniej 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku,
– najpóźniej 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku w przypadku półkolonii oraz wypoczynku za granicą,
– najpóźniej na 7 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi – po tym terminie nie ma technicznych możliwości zarejestrowania zgłoszenia.
W przypadku niedopełnienia wyżej wymienionych terminów wydawane będą decyzje administracyjne o odmowie umieszczenia zgłoszenia wypoczynku w bazie. Wypoczynek może się odbyć wyłącznie po umieszczeniu zgłoszenia wypoczynku w bazie wypoczynku.
Organizator wypoczynku zawiadamia niezwłocznie kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku, a w przypadku organizatora wypoczynku posiadającego siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – kuratora oświaty właściwego ze względu na lokalizację wypoczynku, o zmianach okoliczności objętych zgłoszeniem wypoczynku.
Kto organizuje wypoczynek pomimo braku umieszczenia jego zgłoszenia w bazie wypoczynku, podlega karze grzywny. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku informowania kuratora oświaty o zmianach okoliczności objętych zgłoszeniem wypoczynku.
W zależności od rodzaju wypoczynku, do odpowiedniego formularza zgłoszenia wypoczynku należy dołączyć załączniki:
-
- w obiekcie hotelarskim (hotel, pensjonat, schronisko całoroczne) – kopia opinii właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej,
- w obiekcie używanym okazjonalnie do wypoczynku – kopia opinii właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej oraz szkic pomieszczeń obiektu z określeniem ich funkcji,
- w obiekcie bez stałej infrastruktury komunalnej (pole namiotowe) – kopia opinii właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej oraz szkic sposobu zagospodarowania terenu przeznaczonego
na wypoczynek.
Opinia straży pożarnej wymagana jest również w przypadku półkolonii.
Jeśli wypoczynek odbywa się w szkole lub placówce oświatowej załączniki nie są wymagane.
Opinia straży pożarnej ważna jest przez okres 3 lat od dnia jej wydania, jeżeli warunki ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu nie uległy zmianie.
W przypadku, gdy organizator składa wersję papierową zgłoszenia wypoczynku, powinien wydrukować również załączniki.
Zgłoszeniu do bazy wypoczynku nie podlega zamiar zorganizowania wypoczynku przez szkołę lub placówkę, trwający do 3 dni. Dyrektor szkoły lub placówki zawiadamia organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny o zamiarze zorganizowania wypoczynku, przekazując tym organom kartę wypoczynku.
Kierownikiem wypoczynku może być:
- osoba zajmująca kierownicze stanowisko w szkole lub placówce, np. aktualny dyrektor szkoły lub placówki, wicedyrektor, kierownik internatu oraz czynny instruktor harcerski w stopniu co najmniej podharcmistrza,
- nauczyciel oraz inna osoba posiadająca co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno–wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych, uzyskane w okresie ostatnich 15 lat – jeśli ma ukończony kurs dla kierownika wypoczynku.
Wychowawcą wypoczynku może być:
- nauczyciel,
- osoba pracująca w placówkach wsparcia dziennego lub placówkach opiekuńczo–wychowawczych, posiadająca wykształcenie na kierunku: pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, socjologia, praca socjalna, nauki o rodzinie lub na innym kierunku, którego program obejmuje resocjalizację, pracę socjalną, pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą,
- instruktor harcerski w stopniu co najmniej przewodnika,
- osoba, która ukończyła kurs na wychowawcę wypoczynku.
Nie można łączyć funkcji kierownika i wychowawcy.
Karta kwalifikacyjna
22 lipca 2021 r. zostało podpisane rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, które wprowadziło zmiany w karcie kwalifikacyjnej.
Wzór karty kwalifikacyjnej określa zał. nr 6 rozporządzenia.
Karta powinna być podpisana przez obojga rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem.
Nie należy modyfikować kart – wszystkie zmiany powinny znajdować się na dodatkowych dokumentach.
Warto zapoznać się z materiałami umieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wypoczynek oraz odwiedzać stronę internetową Kuratorium Oświaty w Białymstoku https://kuratorium.bialystok.pl/category/zalatwianie-spraw/sport-i-wypoczynek , na której umieszczane są bieżące komunikaty.
Informacji na temat organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży udzielają pracownicy Wydziału Kadr i Organizacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku:
Magdalena Kozłowska – 85 748 48 38,
Małgorzata Borkowska – 85 748 48 00.