Oficjalnie zakończyły się Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe przeprowadzone w tym roku w gimnazjach województwa podlaskiego. Podobnie jak w poprzednich latach uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom zorganizowana została w trzech miejscowościach: Białymstoku, Łomży, Suwałkach. Uroczyste podsumowanie konkursów było przede wszystkim okazją do złożenia gratulacji wszystkim laureatom.
W tym roku w gimnazjach województwa podlaskiego przeprowadzono 16 konkursów przedmiotowych:
- Konkurs Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej
- Wojewódzki Konkurs Biologiczny
- Wojewódzki Konkurs Chemiczny
- Wojewódzki Konkurs Fizyczny
- Wojewódzki Konkurs Geograficzny
- Wojewódzki Konkurs Historyczny
- Wojewódzki Konkurs Informatyczny
- Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego
- Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego
- Wojewódzki Konkurs Języka Białoruskiego
- Wojewódzki Konkurs Języka Francuskiego
- Wojewódzki Konkurs Języka Hiszpańskiego
- Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego
- Wojewódzki Konkurs Języka Rosyjskiego
- Wojewódzki Konkurs Matematyczny
- Wojewódzki Konkurs z Plastyki
Od wielu lat dostrzegalne jest bardzo duże zainteresowania konkursami przedmiotowymi.
W komisjach, które sprawdzały prace uczniów gimnazjów pracowało blisko pół tysiąca nauczycieli na stopniu rejonowym oraz prawie 200 nauczycieli na stopniu wojewódzkim.
W bieżącym roku szkolnym do stopnia szkolnego konkursów przedmiotowych przystąpiło ponad 17 tys. uczestników ze 199 gimnazjów. Najpopularniejszy był język angielski – 2935 gimnazjalistów wzięło udział w konkursie z tego przedmiotu.
Do stopnia rejonowego ze wszystkich przedmiotów zakwalifikowano ponad 2,5 tys. uczestników, najwięcej z języka angielskiego. Średnio ok. 14% uczestników stopnia szkolnego przeszło do następnego etapu.
Do stopnia wojewódzkiego ze wszystkich konkursów zakwalifikowano ponad tysiąc uczestników. Stanowili oni ok. 6% uczestników stopnia szkolnego.
W roku szkolnym 2015/2016 tytuł laureata konkursu przedmiotowego uzyskało 570 uczniów gimnazjów z województwa podlaskiego. Uzyskali oni 710 tytułów laureata konkursu. Stanowi to ok. 4% uczestników stopnia szkolnego.
Tytuł laureata z 5 przedmiotów uzyskali:
Przemysław | Dominikowski | Społeczne Gimnazjum Nr 4 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku |
Joanna | Kiełczewska | Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Stawiskach |
119 gimnazjów spośród wszystkich w województwie podlaskim może poszczycić się tym, że w gronie ich uczniów, w roku szkolnym 2015/2016, jest laureat Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
Największa liczba tytułów laureata trafiła do szkół:
Nazwa szkoły | Liczba tytułów |
Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne w ZSO nr 2 w Białymstoku | 131 |
Publiczne Gimnazjum nr 6 im. T. Kościuszki w Łomży | 40 |
Społeczne Gimnazjum Nr 8 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku | 25 |
Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. J. Kostycewicza w Bielsku Podlaskim | 21 |
Publiczne Gimnazjum Nr 17 Integracyjne w Białymstoku | 21 |
Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach | 17 |
Społeczne Gimnazjum Nr 4 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku | 17 |
Niepubliczne Gimnazjum św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku | 16 |
Liczba laureatów w poszczególnych rejonach
Rejon | Liczba uczniów z tytułem laureata | Liczba tytułów laureata | |||||
Ogółem | 5 tyt. | 4 tyt. | 3 tyt. | 2 tyt. | 1 tyt. | ||
Białystok | 410 | 1 | 3 | 14 | 53 | 337 | 510 |
Łomża | 102 | 1 | 3 | 1 | 17 | 80 | 134 |
Suwałki | 58 | – | – | 1 | 6 | 51 | 66 |
Suma | 570 | 2 | 8 | 16 | 76 | 468 | 710 |
|